dpkg 1.14.15 - en to sv translation catalogue (469 entries)

en: 
    Copyright (C) 1996 Ian Jackson and Klee Dienes.
    Copyright (C) 2008 Raphael Hertzog
sv: 
    Copyright © 1996 Ian Jackson och Klee Dienes.
    Copyright © 2008 Raphael Hertzog

en: 
    Copyright (C) 1996 Ian Jackson.
sv: 
    Copyright © 1996 Ian Jackson.

en: 
    Copyright (C) 1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000 Wichert Akkerman
    Copyright (C) 2007 Frank Lichtenheld
sv: 
    Copyright © 1996 Ian Jackson.
    Copyright © 2000 Wichert Akkerman.
    Copyright © 2007 Frank Lichtenheld.

en: 
    Copyright (C) 1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000 Wichert Akkerman.
    Copyright (C) 2006 Frank Lichtenheld.
    Copyright (C) 2007 Raphael Hertzog.
sv: 
    Copyright © 1996 Ian Jackson.
    Copyright © 2000 Wichert Akkerman.
    Copyright © 2006 Frank Lichtenheld.Copyright © 2007 Raphael Hertzog.

en: 
    Copyright (C) 1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
sv: 
    Copyright © 1996 Ian Jackson.
    Copyright © 2000,2001 Wichert Akkerman.

en: 
    Copyright (C) 1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2002 Wichert Akkerman.
sv: 
    Copyright © 1996 Ian Jackson.
    Copyright © 2000,2002 Wichert Akkerman.

en: 
    Copyright (C) 1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2001 Wichert Akkerman
sv: 
    Copyright © 1996 Ian Jackson.
    Copyright © 2001 Wichert Akkerman

en: 
    Copyright (C) 1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2005,2007 Frank Lichtenheld.
sv: 
    Copyright © 1996 Ian Jackson.
    Copyright © 2005,2007 Frank Lichtenheld.

en: 
    Copyright (C) 1999-2001 Marcus Brinkmann <brinkmd@debian.org>.
    Copyright (C) 2004-2005 Scott James Remnant <scott@netsplit.com>.
sv: 
    Copyright © 1999-2001 Marcus Brinkmann <brinkmd@debian.org>.
    Copyright © 2004-2005 Scott James Remnant <scott@netsplit.com>.

en: 
    Copyright (C) 2007 Raphael Hertzog.
sv: 
    Copyright © 2007 Raphael Hertzog.

en: 
    This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
sv: 
    Detta program är fri programvara. Se GNU General Public License version 2
    eller senare för kopieringsvillkor. Det finns INGEN garanti.

en: 
    Usage: %s [<options> ...]
    
    Options:
      -r<gain-root-command>
                     command to gain root privileges (default is fakeroot).
      -R<rules>      rules file to execute (default is debian/rules).
      -p<sign-command>
      -d             do not check build dependencies and conflicts.
      -D             check build dependencies and conflicts.
      -j[<number>]   specify jobs to run simultaneously } passed to debian/rules
      -k<keyid>      the key to use for signing.
      -sgpg          the sign-command is called like GPG.
      -spgp          the sign-command is called like PGP.
      -us            unsigned source.
      -uc            unsigned changes.
      -a<arch>       Debian architecture we build for (implies -d).
      -b             binary-only, do not build source.   } also passed to
      -B             binary-only, no arch-indep files.   } dpkg-genchanges
      -A             binary-only, only arch-indep files. }
      -S             source only, no binary files.     }
      -t<system>     set GNU system type.           } passed to dpkg-architecture
      -v<version>    changes since version <version>.      }
      -m<maint>      maintainer for package is <maint>.    }
      -e<maint>      maintainer for release is <maint>.    } only passed
      -C<descfile>   changes are described in <descfile>.  } to dpkg-genchanges
      -si (default)  src includes orig if new upstream.    }
      -sa            uploaded src always includes orig.    }
      -sd            uploaded src is diff and .dsc only.   }
      -sn            force Debian native source format.      }
      -s[sAkurKUR]   see dpkg-source for explanation.        } only passed
      -z<level>      compression level of source             } to dpkg-source
      -Z(gz|bz2|lzma) compression to use for source          }
      -nc            do not clean source tree (implies -b).
      -tc            clean source tree when finished.
      -ap            add pause before starting signature process.
      -E             turn certain warnings into errors.       } passed to
      -W             when -E is turned on, -W turns it off.   } dpkg-source
      -i[<regex>]    ignore diffs of files matching regex.    } only passed
      -I[<pattern>]  filter out files when building tarballs. } to dpkg-source
      --admindir=<directory>
                     change the administrative directory.
      -h, --help     show this help message.
          --version  show the version.
sv: 
    Använd: %s [<flaggor> ...]
    
    Flaggor:
      -r<få-root-kommando>
                     kommando för att få root-behörighet (standard är fakeroot).
      -R<regler>     regelfil att exekvera (standard är debian/rules).
      -p<signeringskommando>
      -d             kontrollera inte byggberoenden och -konflikter.
      -D             kontrollera byggberoenden och -konflikter.
      -j[<antal>]    ange antal jobb att köra samtidigt } sänds till debian/rules
      -k<nyckelid>   nyckeln som skall användas vid signering.
      -sgpg          signeringskommandot anropas som GPG.
      -spgp          signeringskommandot anropas som PGP.
      -us            osignerad källkod.
      -uc            osignerad changes-fil.
      -a<arch>       Debianarkitektur vi bygger för (implicerar -d).
      -b             endast binär, bygger inte källkod.    }
      -B             endast binär, inga ark-ober. filer.   } sänds även till
      -A             endast binär, endast ark-ober. filer. } dpkg-genchanges
      -S             endast källkod, inga binärfiler       }
      -t<system>     välj GNU-systemtyp.           } sänds till dpkg-architecture
      -v<version>    ändringar sedan version <version>.     }
      -m<ansvarig>   ansvarig för paketet är <ansvarig>.   }
      -e<ansvarig>   ansvarig för utgivningen är <maint>.  } sänds bara
      -C<ändrfil>    ändringar beskrivs i <ändrfil>.       } till dpkg-genchanges
      -si (standard) källk. innehåller orig. för ny uppstr.}
      -sa            insänd källkod innehåller alltid orig.}
      -sd            insänd källkod är endast diff och .dsc}
      -sn            tvinga Debianeget källkodsformat.       }
      -s[sAkurKUR]   se dpkg-source för förklaring.          } sänds bara
      -z<nivå>       komprimeringsnivå för källkod.          } till dpkg-source
      -Z(gz|bz2|lzma) komprimering att använda för källkod.  }
      -nc            städa inte källkodsträd (implicerar -b).
      -tc            städa källkodsträd när färdig.
      -ap            lägg in paus innan signaturprocessen startas.
      -W             gör vissa fel till varningar.        } sänds till
      -E             När -W är påslaget slår -E av det.   } dpkg-source
      -i[<reg.uttr>] ignorerar diff på filer som motsv. reg.uttr. } sänds bara
      -I<filnamn>    filtrera ut filer när tarboll byggs.         } t. dpkg-source
      --admindir=<katalog>
                     välj administrativ katalog.
      -h, --help     visa detta hjälpmeddelande.
          --version  visa versionsnummer.

en:   new version is %s
sv:   ny version är %s

en:   old version is %s
sv:   gammal version är %s

en:  ! Package %s (filename %s) has Filename field!
sv:  ! Paketet %s (filnamn %s) har Filename-fält!

en:  ! Package %s (filename %s) is repeat but newer version;
       used that one and ignored data from %s !
sv:  ! Paketet (%s) (filnamn %s) repeterades men nyare version;
       använde den och ignorerade data från %s!

en:  ! Package %s (filename %s) is repeat;
       ignored that one and using data from %s !
sv:  ! Paketet %s (filnamn %s) repeterades;
       ignorerade den och använde data från %s!

en:  * Unconditional maintainer override for %s *
sv:  * Ovillkorlig överstyrning från paketansvariga för %s *

en:  ++ Packages in override file with incorrect old maintainer value: ++
sv:  ++ Paket i överstyrningsfilen med felaktigt värde på gammal ansvarig: ++

en:  -- Packages in override file but not in archive: --
sv:  -- Paket i överstyrningsfilen men inte i arkivet: --

en:  -- Packages specifying same maintainer as override file: --
sv:  -- Paket som anger samma ansvarig i överstyrningsfilen: --

en:  Wrote %s entries to output Packages file.
sv:  Skrev %s poster till den skapade Packages-filen.

en: $ORIGIN is used in RPATH of %s and the corresponding directory could not be identified due to lack of DEBIAN sub-directory in the root of package's build tree
sv: $ORIGIN används i RPATH för %s och motsvarande katalog kunde inte identifieras på grund av DEBIAN-underkatalogen saknas i roten av paketets byggträd

en: %d other similar warnings have been skipped (use -v to see them all).
sv: %d andra liknande varningar har hoppats över (använd -v för att visa alla).

en: %s died from signal %s
sv: %s dog av signal %s

en: %s does not exist
sv: %s finns inte

en: %s doesn't match completely %s
sv: %s stämmer inte helt överrens med %s

en: %s failed with unknown exit code %d
sv: %s misslyckades med okänd felkod %d

en: %s gave error exit status %s
sv: %s returnerade felkod %s

en: %s has PGP start token but not end token
sv: %s har inledande men inte avslutande PGP-märke

en: %s has an unexpected SONAME (%s)
sv: %s har ett oväntat SONAMN (%s)

en: %s invalid (contains blank line)
sv: %s ogiltig (innehåller blank rad)

en: %s is a symlink
sv: %s är en symbolisk länk

en: %s is a symlink to outside %s
sv: %s är en symbolisk till länk utanför %s

en: %s is not a compression level
sv: %s är inte en komprimeringsnivå

en: %s is not a plain file
sv: %s är inte en vanlig fil

en: %s is not a supported compression
sv: %s är inte en komprimering som stöds

en: %s is not a supported compression method
sv: %s är inte en komprimeringsmetod som stöds

en: %s is not a supported variable name
sv: %s är inte ett variabelnamn som stöds

en: %s is not a valid option for %s
sv: %s är inte en giltig flagga för %s

en: %s is not the name of a file
sv: %s är inte namnet på en fil

en: %s package with udeb specific field %s
sv: %s-paket med udeb-specifikt fält %s

en: %s shouldn't be linked with %s (it uses none of its symbols).
sv: %s borde inte vara länkat mot %s (inga av symbolerna används).

en: %s takes no non-option arguments
sv: %s tar inga argument som inte är flaggor

en: %s(l%s): %s
    LINE: %s
sv: %s(l%s): %s
    RAD: %s

en: %s: Build conflicts:
sv: %s: Byggkonflikter:

en: %s: Unmet build dependencies:
sv: %s: Ej uppfyllda byggberoenden:

en: %s: arch-indep upload - not including arch-specific packages
sv: %s: arkitekturobereoende insändning - inkluderar inte ark.-specifik paket

en: %s: arch-specific upload - not including arch-independent packages
sv: %s: arkitekturspecifik insändning - inkluderar inte ark.-oberoende paket

en: %s: extracting %s in %s
sv: %s: extraherar %s i %s

en: %s: set %s to default value: %s
sv: %s: sätt %s till standardvärde: %s

en: %s: unrepresentable changes to source
sv: %s: ändring i källkod kan inte representeras

en: %s: use %s from environment: %s
sv: %s: använd %s från miljön: %s

en: 'since' option specifies most recent version, ignoring
sv: "since"-flaggan anger den senaste versionen, ignorerar

en: 'until' option specifies oldest version, ignoring
sv: "until"-flaggan anger den äldsta versionen, ignorerar

en: (Use -d flag to override.)
sv: (Använd flaggan -d för att överstyra.)

en: ** Packages in archive but missing from override file: **
sv: ** Paket i arkivet men som saknas i överstyrningsfilen: **

en: --target-format option is missing
sv: flaggan --target-format saknas

en: -E and -W are deprecated, they are without effect
sv: -E och -W rekommenderas ej, de har ingen effekt

en: -b needs a directory
sv: -b behöver en katalog

en: -b takes at most a directory and an orig source argument (with v1.0 source package)
sv: -b tar som mest en katalog och en originalkällkod som argument (med v1.0-källkodspaket)

en: -b takes only one parameter with format `%s'
sv: -b tar bara en parameter för formatet "%s"

en: -s%s option overrides earlier -s%s option
sv: flaggan -s%s ersätter tidigare flagga -s%s

en: -x needs at least one argument, the .dsc
sv: -x behöver åtminstone ett argument, .dsc-filen

en: -x needs the .dsc file as first argument, not a directory
sv: -x måste ha .dsc-filen som första argument, inte en katalog

en: -x takes no more than two arguments
sv: -x tar maximalt två argument

en: .orig directory name %s is not <package>-<upstreamversion> (wanted %s)
sv: .orig-katalognamnet %s är inte <paket>-<uppströmsversion> (önskade %s)

en: .orig.tar name %s is not <package>_<upstreamversion>.orig.tar (wanted %s)
sv: .orig.tar-namnet %s är inte <paket>_<uppströmsversion>.orig.tar (önskade %s)

en: 1 to 3 args expected
sv: 1 till 3 argument förväntades

en: Binary dir %s not found
sv: Binärkatalogen %s hittades inte

en: Build dependencies/conflicts unsatisfied; aborting.
sv: Byggberoenden/-konflikter ej uppfyllda; avbryter.

en: Can't extract name and version from library name `%s'
sv: Kan inte extrahera namn och version från biblioteksnamnet "%s"

en: Can't merge symbols from objects without SONAME.
sv: Kan inte slå ihop symboler från objekt utan SONAMN.

en: Can't read directory %s: %s
sv: kan inte läsa katalogen %s: %s

en: Checksums-%s field contains bad line `%s'
sv: Fältet Checksums-%s innehåller felaktig rad "%s"

en: Conflicting checksums `%s' and `%s' for file `%s'
sv: Motsägande kontrollsummor "%s" och "%s" för filen "%s"

en: Conflicting file sizes `%u' and `%u' for file `%s'
sv: Motsägande filstorlekar "%u" och "%u" för filen "%s"

en: Conflicting sizes `%u' and `%u' for file `%s'
sv: Motsägande storlekar "%u" och "%u" för filen "%s"

en: Couldn't call dpkg-deb on %s: %s, skipping package
sv: Kunde inte anropa dpkg-deb på %s: %s, hoppar över paket

en: Couldn't close stdout
sv: Kunde inte stänga standard ut

en: Couldn't determine gcc system type, falling back to default (native compilation)
sv: Kunde inte bestämma gcc-systemtyp, faller tillbaka på standard (lokal kompilering)

en: Couldn't open %s for reading
sv: Kunde inte öppna %s för läsning

en: Couldn't open override file %s
sv: Kunde inte öppna överstyrningsfilen %s

en: Couldn't parse dynamic relocation record: %s
sv: Kunde inte tolka dynamisk relokeringspost: %s

en: Couldn't parse dynamic symbol definition: %s
sv: Kunde inte tolka definition av dynamisk symbol: %s

en: Couldn't stat %s
sv: Kunde inte ta status på %s

en: Default GNU system type %s for Debian arch %s does not match specified GNU system type %s
sv: Förvald GNU-systemtyp %s för Debianarkitekturen %s stämmer inte med den angivna GNU-systemtypen %s

en: Dpkg::Deps::Simple can't evaluate implication with a %s!
sv: Dpkg::Deps::Simple kan inte utvärdera en implikation med ett %s!

en: Dpkg::Source::Compressor can only start one subprocess at a time
sv: Dpkg::Source::Compressor kan bara starta en underprocess åt gången

en: Failed to parse a line in %s: %s
sv: misslyckades att tolka en rad i %s: %s

en: Failed to sign .changes file
sv: Misslyckades att signera .changes-fil

en: Failed to sign .dsc and .changes file
sv: Misslyckades att signera .dsc- och .changes-filerna

en: Failed when writing stdout
sv: Misslyckades vid skrivning på standard ut

en: File %s has checksum %s instead of expected %s (algorithm %s)
sv: Filen %s har kontrollsumman %s istället för den förväntade %s (algoritm %s)

en: File %s has size %u instead of expected %u
sv: Filen %s har storleken %u istället för den förväntade %u

en: Files field contains bad line `%s'
sv: Files-fältet innehåller felaktig rad "%s"

en: Format `3.0 (custom)' is only used to create source packages
sv: Format "3.0 (skräddarsytt)" används bara för att skapa källkodspaket

en: Illegal package name `%s'
sv: ogiltigt paketnamn "%s"

en: No Package field in control file of %s
sv: Inget Package-fält i styrfilen för %s

en: Objdump couldn't parse %s
sv: objdump kunde inte tolka %s

en: Override file %s not found
sv: Överstyrningsfilen %s hittades inte

en: PGP signature not allowed here
sv: PGP-signatur tillåts inte här

en: PGP support is deprecated (see README.feature-removal-schedule)
sv: PGP-stödet undanbes (se README.feature-removal-schedule)

en: Press the return key to start signing process
sv: Tryck på Enter för att inleda signeringsproceduren

en: Specified GNU system type %s does not match gcc system type %s.
sv: Angiven GNU-systemtyp %s stämmer inte med gcc-systemtypen %s.

en: Strange text from 'md5sum < %s': '%s'
sv: Underlig text från "md5sum < %s": "%s"

en: Symbol information must be preceded by a header (file %s, line %s).
sv: Symbolinformation måste föregås av ett huvud (fil %s, rad %s).

en: The following setting(s) were disabled by dpkg-source
sv: följande inställning(ar) slogs av av dpkg-source

en: This is currently a non-fatal warning with -S, but
sv: Detta är för närvarande en icke-ödesdiger varning med -S, men

en: This program is deprecated. Please use 'date -R' instead.
sv: Detta program rekommenderas ej. Använd "date -R" istället.

en: This source package can only be manipulated using bzr, which is not in the PATH.
sv: Källkodspaketet kan endast manipuleras med bzr, vilket inte finns i PATH.

en: This source package can only be manipulated using git, which is not in the PATH.
sv: Källkodspaketet kan endast manipuleras med git, vilket inte finns i PATH.

en: Unable to rename %s to %s
sv: Kan inte byta namn på %s till %s

en: Unknown checksum algorithm `%s', ignoring
sv: Okänd kontrollsummealgoritm "%s", ignorerar

en: Unknown gcc system type %s, falling back to default (native compilation)
sv: Okänd gcc-systemtyp %s, faller tillbaka på standard (lokal kompilering)

en: Unprocessed text from %s control file; info:
    %s / %s
sv: Ohanterad text från styrfilen %s, info:
    %s / %s

en: Usage: %s [<option> ...]
    
    Options:
      -b                       binary-only build - no source files.
      -B                       arch-specific - no source or arch-indep files.
      -A                       only arch-indep - no source or arch-specific files.
      -S                       source-only upload.
      -c<controlfile>          get control info from this file.
      -l<changelogfile>        get per-version info from this file.
      -f<fileslistfile>        get .deb files list from this file.
      -v<sinceversion>         include all changes later than version.
      -C<changesdescription>   use change description from this file.
      -m<maintainer>           override control's maintainer value.
      -e<maintainer>           override changelog's maintainer value.
      -u<uploadfilesdir>       directory with files (default is `..').
      -si (default)            src includes orig if new upstream.
      -sa                      source includes orig src.
      -sd                      source is diff and .dsc only.
      -q                       quiet - no informational messages on stderr.
      -F<changelogformat>      force change log format.
      -V<name>=<value>         set a substitution variable.
      -T<varlistfile>          read variables here, not debian/substvars.
      -D<field>=<value>        override or add a field and value.
      -U<field>                remove a field.
      -h, --help               show this help message.
          --version            show the version.
sv: Använd: %s [<flagga> ...]
    
    Flaggor:
      -b                       bygg endast binärer - inga källkodsfiler.
      -B                       arkitekturspecifik - ingen källkod eller
                               arkitekturoberoende filer.
      -A                       endast arkitekturobereodne - ingen källkod
                               eller arkitekturspecifika filer.
      -S                       endast källkod.
      -c<control-fil>          hämta styrinformation från denna fil.
      -l<ändringsloggfil>      hämta per-version-information från denna fil.
      -f<fillistfil>           hämta .deb-fillistan från denna fil.
      -v<sedanversion>         ta med alla ändringar senare än denna version.
      -C<ändringsbeskrivning>  använd ändringsbeskrivning från denna fil.
      -m<ansvarig>             överstyr ansvarigvärde från styrfilen.
      -e<ansvarig>             överstyr ansvarigvärde från ändringsloggen.
      -u<insändningskatalog>   katalog med filer (standard är "..").
      -si (standard)           källa har orig om ny uppströms.
      -sa                      källa innehåller orig-källa.
      -sd                      källa är diff och endast .dsc.
      -q                       tyst - inga informationsmeddelanden på std fel.
      -F<ändringsloggformat>   tvinga ändringsloggformat.
      -V<namn>=<värde>         ställ in en substitueringsvariabel.
      -T<varlistfil>           läs variabler härifrån, inte debian/substvars.
      -D<fält>=<värde>         överstyr eller lägg till ett fält eller värde.
      -U<fält>                 ta bort ett fält.
      -h, --help               visa detta hjälpmeddelande.
          --version            visa versionsnummer.

en: Usage: %s [<option> ...]
    
    Options:
      -l<changelogfile>        get per-version info from this file.
      -F<changelogformat>      force change log format.
      -L<libdir>               look for change log parsers in <libdir>.
      -h, --help               show this help message.
          --version            show the version.
    
    parser options:
        --format <outputformat>     see man page for list of available
                                    output formats, defaults to 'dpkg'
                                    for compatibility with dpkg-dev
        --since, -s, -v <version>   include all changes later than version
        --until, -u <version>       include all changes earlier than version
        --from, -f <version>        include all changes equal or later
                                    than version
        --to, -t <version>          include all changes up to or equal
                                    than version
        --count, -c, -n <number>    include <number> entries from the top
                                    (or the tail if <number> is lower than 0)
        --offset, -o <number>       change the starting point for --count,
                                    counted from the top (or the tail if
                                    <number> is lower than 0)
        --all                       include all changes
sv: Använd: %s [<flagga> ...]
    
    Flaggor:
      -l<ändringsloggfil>      hämta information per version från fil.
      -F<ändirngsloggformat>   tvinga ändringsloggformat.
      -L<bibliotekskatalog>    se efter ändringsloggparsrar i <katalog>.
      -h, --help               visa detta hjälpmeddelande.
          --version            visa versionsnumret.
    
    parserflaggor:
        --format <utdataformat>     se manualsidan för en lista över tillgängliga
                                    utdataformat, standard är "dpkg" för
                                    kompatibilitet med dpkg-dev
        --since, -s, -v <version>   ta med alla ändringar efter version
        --until, -u <version>       ta med alla ändringar före version
        --from, -f <version>        ta med alla ändringar från och med version
        --to, -t <version>          ta med alla ändringar till och med version
        --count, -c, -n <antal>     ta med <antal> poster från början (eller
                                    slutet om <antal> är lägre än 0)
        --offset, -o <antal>        byt startpunkt för --count, räknat från
                                    början (eller slutet om <antal> är lägre
                                    än 0)
        --all                       ta med alla ändringar

en: Usage: %s [<option> ...]
    
    Options:
      -p<package>              generate symbols file for package.
      -P<packagebuilddir>      temporary build dir instead of debian/tmp.
      -e<library>              explicitely list libraries to scan.
      -v<version>              version of the packages (defaults to
                               version extracted from debian/changelog).
      -c<level>                compare generated symbols file with the
                               reference file in the debian directory.
    			   Fails if difference are too important
    			   (level goes from 0 for no check, to 4
    			   for all checks). By default checks at
    			   level 1.
      -I<file>                 force usage of <file> as reference symbols
                               file instead of the default file.
      -O<file>                 write to <file>, not .../DEBIAN/symbols.
      -O                       write to stdout, not .../DEBIAN/symbols.
      -d                       display debug information during work.
      -h, --help               show this help message.
          --version            show the version.
sv: Användning: %s [<flaggor> ...]
    
    Flaggor:
      -p<paket>                skapar symbolfil för paket.
      -P<paketbyggkatalog>     temporär byggkatalog istället för debian/tmp.
      -e<bibliotek>            explicit lista över bibliotek att söka i.
      -v<version>              version på paketet (standardvärde är versionen
                               som utläses ur debian/changelog).
      -c<nivå>                 jämför genererade symbolfiler med referensfilen
                               i katalogen "debian".
    			   Misslyckas om skillnaderna är för viktiga
    			   (nivå går från 0 för ingen kontroll, till 4
    			   för alla kontroller). Standardvärde är
    			   kontroller på nivå 1.
      -I<fil>                  tvinga användning av <fil> som symbolreferensfil
                               istället för standardfilen.
      -O<fil>                  skriv till <fil>, inte .../DEBIAN/symbols.
      -O                       skriv till standard ut, inte .../DEBIAN/symbols.
      -d                       visa felsökningsinformation under körnng.
      -h, --help               visa detta hjälpmeddelande.
          --version            visa versionsnummer.

en: Usage: %s [<option> ...]
    
    Options:
      -p<package>              print control file for package.
      -c<controlfile>          get control info from this file.
      -l<changelogfile>        get per-version info from this file.
      -F<changelogformat>      force change log format.
      -v<forceversion>         set version of binary package.
      -f<fileslistfile>        write files here instead of debian/files.
      -P<packagebuilddir>      temporary build dir instead of debian/tmp.
      -n<filename>             assume the package filename will be <filename>.
      -O                       write to stdout, not .../DEBIAN/control.
      -is, -ip, -isp, -ips     deprecated, ignored for compatibility.
      -D<field>=<value>        override or add a field and value.
      -U<field>                remove a field.
      -V<name>=<value>         set a substitution variable.
      -T<varlistfile>          read variables here, not debian/substvars.
      -h, --help               show this help message.
          --version            show the version.
sv: Använd: %s [<flagga> ...]
    
    Flaggor:
      -p<paket>                skriv styrfil för paket.
      -c<styrfil>              hämta styrinfo från filen.
      -l<ändringsloggfil>      hämta info per version från filen.
      -F<ändringsloggformat>   tvinga ändringsloggformat.
      -v<tvingaversion>        sätt version på binärpaket.
      -f<fillistefil>          skriv filer här istället för debian/files.
      -P<paketbyggkatalog>     temporär byggkatalog istället för debian/tmp.
      -n<filnamn>              anta att paketfilnamnet kommer vara <filnamn>.
      -O                       skriv till standard ut, ej .../DEBIAN/control.
      -is, -ip, -isp, -ips     avråds, ignoreras för kompatibilitet.
      -D<fält>=<värde>         överstyr eller lägg till ett fält och värde.
      -U<fält>                 ta bort ett fält.
      -V<namn>=<värde>         sätt en substitueringsvariabel.
      -T<varlistfil>           läs variabler här, inte debian/substvars.
      -h, --help               visa detta hjälpmeddelande.
          --version            visa versionsnummer.

en: Usage: %s [<option> ...] <binarypath> [<overridefile> [<pathprefix>]] > Packages
    
    Options:
      -t, --type <type>        scan for <type> packages (default is 'deb').
      -u, --udeb               scan for udebs (obsolete alias for -tudeb).
      -a, --arch <arch>        architecture to scan for.
      -m, --multiversion       allow multiple versions of a single package.
      -h, --help               show this help message.
          --version            show the version.
sv: Använd: %s [<flagga> ...] <binärkatalog> [<överstyrfil> [<sökvägprefix>]] > Packages
    
    Flaggor:
      -t, --type <typ>         sök efter <typ>-paket (standard är "deb").
      -u, --udeb               sök efter udeb-paket (föråldrat alias till -tudeb).
      -a, --arch <ark>         arkitektur att söka efter.
      -m, --multiversion       tillåt flera versioner av samma paket.
      -h, --help               visa detta hjälpmeddelande.
          --version            visa versionsnummer.

en: Usage: %s [<option> ...] <binarypath> [<overridefile> [<pathprefix>]] > Sources
    
    Options:
      -n, --no-sort            don't sort by package before outputting.
      -s, --source-override <file>
                               use file for additional source overrides, default
                               is regular override file with .src appended.
          --debug              turn debugging on.
          --help               show this help message.
          --version            show the version.
    
    See the man page for the full documentation.
sv: Använd: %s [<flagga> ...] <binarkatalog> [<överstyrfil> [<sökvägprefix>]] > Sources
    
    Flaggor:
      -n, --no-sort            sortera inte paket innan de skrivs ut.
      -s, --source-override <fil>
                               använd fil för ytterligare källkodsöverstyrningar,
                               standard är vanliga överstyrningsfilen med tillägg
                               .src.
          --debug              slå på felsökning.
          --help               visa detta hjälpmeddelande.
          --version            visa versionsnummer.
    
    Se manualsidan för fullständig dokumentation.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
    
    Commands:
      -x <filename>.dsc [<output-dir>]
                               extract source package.
      -b <dir>
                               build source package.
    
    Build options:
      -c<controlfile>          get control info from this file.
      -l<changelogfile>        get per-version info from this file.
      -F<changelogformat>      force change log format.
      -V<name>=<value>         set a substitution variable.
      -T<varlistfile>          read variables here, not debian/substvars.
      -D<field>=<value>        override or add a .dsc field and value.
      -U<field>                remove a field.
      -q                       quiet mode.
      -i[<regexp>]             filter out files to ignore diffs of
                                 (defaults to: '%s').
      -I[<pattern>]            filter out files when building tarballs
                                 (defaults to: %s).
      -Z<compression>          select compression to use (defaults to 'gzip',
                                 supported are: %s).
      -z<level>                compression level to use (defaults to '9',
                                 supported are: '1'-'9', 'best', 'fast')
    
    Extract options:
      --no-copy                don't copy .orig tarballs
      --no-check               don't check signature and checksums before
                                 unpacking
    
    General options:
      -h, --help               show this help message.
          --version            show the version.
    
    More options are available but they depend on the source package format.
    See dpkg-source(1) for more info.
sv: Använd: %s [<flagga> ...] <kommando>
    
    Kommandon:
      -x <filnamn>.dsc [<utdatakatalog>]
                               extrahera källkodspaket.
      -b <kat>                 bygg källkodspaket.
    
    Byggflaggor:
      -c<styrfil>              hämta styrinfo från filen.
      -l<ändringsloggfil>      hämta per version-information från denna fil.
      -F<ändringsloggformat>   tvinga ändringsloggsformat.
      -V<namn>=<värde>         sätt en substitueringsvariabel.
      -T<varlistfil>           läs variabler här, inte debian/substvars.
      -D<fält>=<värde>         överstyr eller lägg till ett .dsc-fält och värde.
      -U<fält>                 ta bort ett fält.
      -q                       tyst läge.
      -i[<reguttr>]            filtrera ut filer att ignorera diffar från
                                 (standardvärde: "%s").
      -I[<mönster>]            filtrera ut filer när tarboll byggs.
                                 (standardvärde: "%s").
      -Z<komprimering>         välj komprimering som skall användas (standardvärde
                               är "gzip", värden som stöds är:
                               %s).
      -z<nivå>                 komprimeringsnivå att använda (standardvärde är
                               "9", värden som stöds är: "1"-"9", "best", "fast")
    
    Flaggor för uppackning:
      --no-copy                kopiera inte .orig-tarbollar
      --no-check               kontrollera inte signaturere och kontrollsummor
                               före uppackning
    
    Allmänna flaggor:
      -h, --help               visa detta hjälpmeddelande.
          --version            visa versionsnummer.
    
    Ytterligare flaggor finns, men de beror på källkodspaketformatet.
    Se dpkg-source(1) för vidare information.

en: Usage: %s [<option> ...] <executable>|-e<executable> [<option> ...]
    
    Positional options (order is significant):
      <executable>             include dependencies for <executable>,
      -e<executable>           (use -e if <executable> starts with `-')
      -d<dependencyfield>      next executable(s) set shlibs:<dependencyfield>.
    
    Options:
      -p<varnameprefix>        set <varnameprefix>:* instead of shlibs:*.
      -O                       print variable settings to stdout.
      -L<localshlibsfile>      shlibs override file, not debian/shlibs.local.
      -T<varlistfile>          update variables here, not debian/substvars.
      -t<type>                 set package type (default is deb).
      -x<package>              exclude package from the generated dependencies.
      -S<pkgbuilddir>          search needed libraries in the given
                               package build directory first.
      -v                       enable verbose mode (can be used multiple times).
      --ignore-missing-info    don't fail if dependency information can't be found.
      --warnings=<value>       define set of active warnings (see manual page).
      --admindir=<directory>   change the administrative directory.
      -h, --help               show this help message.
          --version            show the version.
    
    Dependency fields recognised are:
      %s
sv: Använd: %s [<flagga> ...] <binär>|-e<binär> [<flagga> ...]
    
    Positionsberoende flaggor (ordningen har betydelse):
      <binär>                  ta med beroenden för <binär>,
      -e<binär>                (använd -e om <binär> börjar med "-")
      -d<beroendefält>         nästa binär(er) sätter shlibs:<beroendefält>.
    
    Flaggor:
      -p<varnamnprefix>        sätt <varnamnprefix>:* istället för shlibs:*.
      -O                       skriv variabelinställningar till standard ut.
      -L<lokalshlibsfil>       shlibs-överstyrningsfil, inte debian/shlibs.local.
      -T<varlistfil>           uppdatera variabler här, inte debian/substvars.
      -t<typ>                  sätt pakettyp (standard är deb).
      -x<paket>                uteslut ett paket från skapade beroenden.
      -S<pktbyggkat>           sök efter nödvändiga bibliotek i den givna
                               paketbyggkatalogen först.
      -v                       aktivera pratsamt läge (kan anges flera gånger).
      --ignore-missing-info    misslyckas inte om beroendeinformationen inte hittas.
      --warnings=<värde>       ange uppsätning aktiva varningar (se manualsida).
      --admindir=<katalog>     ändra den administrativa katalogen.
      -h, --help               visa detta hjälpmeddelande.
          --version            visa versionsnummer.
    
    Beroendefält som stöds är:
      %s

en: Usage: %s [<option> ...] [<action>]
    
    Options:
      -a<debian-arch>    set current Debian architecture.
      -t<gnu-system>     set current GNU system type.
      -L                 list valid architectures.
      -f                 force flag (override variables set in environment).
    
    Actions:
      -l                 list variables (default).
      -e<debian-arch>    compare with current Debian architecture.
      -i<arch-alias>     check if current Debian architecture is <arch-alias>.
      -q<variable>       prints only the value of <variable>.
      -s                 print command to set environment variables.
      -u                 print command to unset environment variables.
      -c <command>       set environment and run the command in it.
      --help             show this help message.
      --version          show the version.
sv: Användning: %s [<flagga> ...] [<åtgärd>]
    
    Flaggor:
      -a<debian-ark>     välj aktuell Debianarkitektur.
      -t<gnu-system>     välj aktuell GNU-systemtyp.
      -L                 visa giltiga arkitekturer.
      -f                 tvingande flagga (överstyr variabler satta i miljön).
    
    Åtgärder:
      -l                 lista variabler (standardfunktion).
      -e<debian-ark>     jämför med nuvarande Debianarkitektur.
      -i<ark-alias>      kontrollera om nuvarande Debianarkitektur är <ark-alias>.
      -q<variabel>       skriver bara ut värdet på <variabel>.
      -s                 skriv kommandon för att sätta miljövariabler.
      -u                 skriv kommandon för att ta bort värde från miljövariabler.
      -c <kommando>      ställ in miljö och kör kommandot i den.
      --help             visa detta hjälpmeddelande.
      --version          visa versionsnummer.

en: Usage: %s [<option> ...] [<control-file>]
    
    Options:
      control-file   control file to process (default: debian/control).
      -B             binary-only, ignore -Indep.
      -d build-deps  use given string as build dependencies instead of
                     retrieving them from control file
      -c build-conf  use given string for build conflicts instead of
                     retrieving them from control file
      --admindir=<directory>
                     change the administrative directory.
      -h             show this help message.
sv: Använd: %s [<flagga> ...] [<control-fil>]
    
    Flaggor:
      control-fil    control-fil att behandla (standard: debian/control).
      -B             endast binärer, ignorera -Indep.
      -d byggber.    använd den givna strängen som byggberoenden istället
                     för att hämta dem från styrfilen
      -c byggkonfl.  använd den givna strängen som byggkonflikter istället
                     för att hämta dem från styrfilen
      --admindir=<katalog>
                     välj administrativ katalog.
      -h             visa detta hjälpmeddelande.

en: Usage: %s [<option>...] <filename> <section> <priority>
    
    Options:
      -f<fileslistfile>        write files here instead of debian/files.
      -h, --help               show this help message.
          --version            show the version.
sv: Använd: %s [<flagga>...] <filnamn> <sektion> <prioritet>
    
    Flaggor:
      -f<fillistfil>           skriver filer här istället för debian/files.
      -h, --help               visa detta hjälpmeddelande.
          --version            visa versionsnummer.

en: Usage: %s [<option>...] [<changelogfile>]
    
    Options:
        --help, -h                  print usage information
        --version, -V               print version information
        --label, -l <file>          name of the changelog file to
                                    use in error messages
        --file <file>               changelog file to parse, defaults
                                    to '-' (standard input)
        --format <outputformat>     see man page for list of available
                                    output formats, defaults to 'dpkg'
                                    for compatibility with dpkg-dev
        --since, -s, -v <version>   include all changes later than version
        --until, -u <version>       include all changes earlier than version
        --from, -f <version>        include all changes equal or later
                                    than version
        --to, -t <version>          include all changes up to or equal
                                    than version
        --count, -c, -n <number>    include <number> entries from the top
                                    (or the tail if <number> is lower than 0)
        --offset, -o <number>       change the starting point for --count,
                                    counted from the top (or the tail if
                                    <number> is lower than 0)
        --all                       include all changes
sv: Använd: %s [<flagga>...] [<ändringsloggfil>]
    
    Flaggor:
        --help, -h                  visa detta hjälpmeddelanden    --version, -V               visa versionsinformation
        --label, -l <fil>           namn på ändringsloggfil att använda
                                    i felmeddelanden
        --file <fil>                ändringsloggfil att tolka, standard
                                    är "-" (standard in)
        --format <utdataformat>     se manualsidan för tillgängliga
                                    utdataformat, standard är "dpkg"
                                    för kompatibilitet med dpkg-dev
        --since, -s, -v <version>   ta med alla ändringar efter version
        --until, -u <version>       ta med alla ändringar före version
        --from, -f <version>        ta med alla ändringar från och med
                                    version
        --to, -t <version>          ta med alla ändringar till och med
                                    version
        --count, -c, -n <antal>     ta med <antal> poster från början
                                    (eller slutet om <antal> är under 0)
        --offset, -o <antal>        ändra startpunkt för --count, räknat
                                    från början (eller slutet om <antal>
                                    är under 0)
        --all                       ta med alla ändringar

en: Usage: 822-date
sv: Använd: 822-date

en: `%s' is not a legal architecture string
sv: "%s" är inte en giltig arkitektursträng

en: `%s' is not a legal architecture string. | `%s' are not legal architecture strings.
sv[0]: "%s" är inte en giltig arkitektursträng.
sv[1]: "%s" är inte giltiga arkitektursträngar.

en: `dpkg-deb -I %s control' exited with %d, skipping package
sv: "dpkg-deb -l %s control" avslutades med %d, hoppar över paket

en: add %s in debian/source/include-binaries if you want to store the modified binary in the debian tarball
sv: lägg till %s i debian/source/include-binaries om du vill spara den modifierade binären i debian-tarbollen

en: adding %s to %s
sv: lägger %s till %s

en: administrative directory '%s' does not exist
sv: administrativ katalog "%s" finns inte

en: applying %s
sv: tillämpar %s

en: applying %s with quilt
sv: tillämpar %s med quilt

en: architecture %s only allowed on its own (list for package %s is `%s')
sv: arkitektur %s tillåts inte ensamt (listan för paketet %s är "%s")

en: bad key-value after `;': `%s'
sv: felaktigt nyckelvärde efter ";": "%s"

en: bad line in substvars file %s at line %d
sv: felaktig rad i substvars-filen %s på rad %d

en: badly formatted heading line
sv: felaktigt formaterad rubrikrad

en: badly formatted trailer line
sv: felaktigt formaterad fotrad

en: badly formatted urgency value
sv: felaktigt formaterat värde för "urgency"

en: badly formed line in files list file, line %d
sv: felformaterad rad i fillistfilen, rad %d

en: binary and diff upload (original source NOT included)
sv: binär- och diffinsändning (originalkällkod tas EJ med)

en: binary file contents changed
sv: innehåll i binär fil ändrat

en: binary only upload (no source included)
sv: endast binär insändning (ingen källkod tas med)

en: binary-only upload - not including any source code
sv: endast binär insändning - tar inte med någon källkod

en: block device
sv: blockenhet

en: block lacks a package field
sv: blocket saknar package-fält

en: building %s in %s
sv: bygger %s i %s

en: building %s using existing %s
sv: bygger %s med befintlig %s

en: bzr status exited nonzero
sv: bzr status avslutade med en annan status än noll

en: can't close file %s: %s
sv: kan inte stänga filen %s: %s

en: can't create symlink %s
sv: kan inte skapa den symboliska länken %s

en: can't dup %s:
sv: kan inte duplicera %s:

en: can't exec md5sum:
sv: kan inte exekvera md5sum:

en: can't fork:
sv: kan inte grena:

en: can't load IO::String: %s
sv: kan inte läsa in IO::String: %s

en: can't open file %s: %s
sv: kan inte öppna filen %s: %s

en: can't parse dependency %s
sv: kan inte tolka beroendet %s:

en: can't read %s
sv: kan inte läsa %s

en: can't read %s:
sv: kan inte läsa %s:

en: can't read override file %s:
sv: kan inte läsa överstyrningsfil %s:

en: can't read source override file %s:
sv: kan inte läsa källkodsöverstyrningsfil %s:

en: can't rewind %s:
sv: kan inte spola tillbaka %s:

en: can't write %s
sv: kan inte skriva %s

en: cannot change timestamp for %s
sv: kan inte ändra tidsstämpel på %s

en: cannot close %s
sv: kan inte stänga %s

en: cannot combine %s and %s
sv: kan inte kombinera %s och %s

en: cannot combine %s and -S
sv: kan inte kombinera %s och -S

en: cannot create directory %s
sv: kan inte skapa katalogen %s

en: cannot exec dpkg
sv: kunde inte exekvera dpkg

en: cannot exec format parser: %s
sv: kan inte exekvera formattolk: %s

en: cannot fork %s
sv: kan inte grena %s

en: cannot fork for dpkg --search
sv: kunde inte grena för dpkg --search

en: cannot fork for objdump
sv: kunde inte grena för objdump

en: cannot fstat file %s
sv: kan inte ta status (fstat) på filen %s

en: cannot install output control file `%s'
sv: kan inte installera utdatastyrfil "%s"

en: cannot make %s executable
sv: kan inte göra %s exekverbar

en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: cannot open .dsc file %s
sv: kan inte öppna .dsc-filen %s

en: cannot open file %s
sv: kan inte öppna filen %s

en: cannot open new output control file `%s'
sv: kan inte skapa ny utdatastyrfil "%s"

en: cannot opendir %s
sv: kan inte öppna katalog %s

en: cannot read %s
sv: kan inte läsa %s

en: cannot read files list file
sv: kan inte läsa fillistfil

en: cannot read link %s
sv: kan inte läsa länken %s

en: cannot remove %s
sv: kan inte ta bort %s

en: cannot rename %s to %s
sv: kan inte byta namn på %s till %s

en: cannot represent change to %s:
sv: kan inte representera ändringen för %s:

en: cannot represent change to %s: %s
sv: kan inte representera ändringen för %s: %s

en: cannot stat %s
sv: kan inte ta status på %s

en: cannot stat directory %s
sv: kan inte ta status på katalogen %s

en: cannot stat directory %s (before removal)
sv: kan inte ta status på katalogen %s (före borttagning)

en: cannot stat file %s
sv: kan inte ta status på filen %s

en: cannot stat orig argument %s
sv: kunde inte ta status på originalargumentet %s

en: cannot write %s
sv: kan inte skriva %s

en: changelog format %s is unknown
sv: ändringsloggformatet %s okänt

en: changelog parser %s
sv: ändringsloggparser %s

en: character device
sv: teckenenhet

en: chdir for du to `%s'
sv: chdir för du till "%s"

en: chdir to %s
sv: chdir till "%s"

en: checksum program gave bogus output `%s'
sv: program för kontrollsumma gav felaktig utdata "%s"

en: child process
sv: barnprocess

en: close new files list file
sv: stäng ny fillistfil

en: close old files list file
sv: stänger gammal fillistfil

en: close on tar input
sv: stängning av tar-indata

en: continued value line not in field
sv: fortsatt värderad inte i fält

en: copy of the debian directory
sv: kopia av debian-katalogen

en: copy old entry to new files list file
sv: kopiera gammal post till ny fillistfil

en: copy old entry to new varlist file `%s'
sv: kopiera gammal post till ny varlistefil "%s"

en: could not verify signature on %s since gpg isn't installed
sv: kunde inte verifiera signaturen på %s eftersom gpg inte installerats

en: couldn't find library %s needed by %s (its RPATH is '%s').
    Note: libraries are not searched in other binary packages that do not have any shlibs or symbols file.
    To help dpkg-shlibdeps find private libraries, you might need to set LD_LIBRARY_PATH.
sv: hittade inte biblioteket %s som behövs för %s (dess RPATH är "%s").
    Observera: andra binärpaket som inte har shlibs- eller symbols-filer söks inte genom efter bibliotek.
    För att hjälpa dpkg-shlibdeps att hitta privata bibliotek måste du kanske sätta LD_LIBRARY_PATH.

en: couldn't parse date %s
sv: kunde inte tolka datumet %s

en: current host architecture '%s' does not appear in package's architecture list (%s)
sv: aktuell värdarkitekturen "%s" finns i paketets arkitekturlista (%s)

en: dependency on %s could be avoided if "%s" were not uselessly linked against it (they use none of its symbols).
sv: beroendet på %s kunde undvikas om inte "%s" meningslöst länkades mot det (de använder inga av dess symboler).

en: detected %d unwanted binary file(s) (add them in debian/source/include-binaries to allow their inclusion).
sv: upptäckte %d oönskad(e) binärfil(er) (lägg till dem i debian/source/include-binaries för att tillåta att de tas med)

en: device or socket is not allowed
sv: enhet eller uttag inte tillåtet

en: diff %s removes a non-existing file %s (line %d)
sv: diffen %s tar bort filen %s som inte finns (rad %d)

en: diff `%s' doesn't contain any patch
sv: diffen "%s" innehåller inte någon patch

en: diff `%s' finishes in middle of ---/+++ (line %d)
sv: diffen "%s" slutar mitt i en ---/+++ (rad %d)

en: diff `%s' patches file %s twice
sv: diffen "%s" patchar filen %s två gånger

en: diff `%s' patches file with name ending .dpkg-orig
sv: diffen "%s" patchar fil vars namn slutar på .dpkg-orig

en: diff `%s' patches something which is not a plain file
sv: diffen "%s" patchar något som inte är en vanlig fil

en: diff on %s
sv: diff på %s

en: directory
sv: katalog

en: directory argument %s is not a directory
sv: katalogargumentet %s är inte en katalog

en: diversions involved - output may be incorrect
sv: omdirigeringar finns - utdata kan vara felaktiga

en: doesn't contain a bzr repository
sv: innehåller inte ett bzr-arkiv

en: doesn't contain a git repository
sv: innehåller inte något git-arkiv

en: du gave unexpected output `%s'
sv: du gav oväntade utdata "%s"

en: du in `%s'
sv: du i "%s"

en: duplicate binary field in %s
sv: duplicerat binärfält i %s

en: duplicate field %s found
sv: duplicerat fält %s hittades

en: duplicate files in %s source package: %s.*
sv: dubblerade filer i %s-källkodspaket: %s.*

en: duplicate files list entry for file %s (line %d)
sv: duplicerad fillistpost för filen %s (rad %d)

en: duplicate files list entry for package %s (line %d)
sv: duplicerad fillistpost för paketet %s (rad %d)

en: duplicate source field in %s
sv: duplicerat källkodsfält i %s

en: error
sv: fel

en: error closing %s ($? %d, $! `%s')
sv: fel vid stängning av %s ($? %d, $! "%s")

en: error closing %s:
sv: fel vid stängning av %s:

en: error closing override file:
sv: fel vid stängning av överstyrningsfil:

en: error closing source override file:
sv: fel vid stängning av källkodsöverstyrningsfil:

en: error doing fstat on %s:
sv: kan inte ta filstatus (fstat) på %s:

en: error occurred while parsing %s
sv: fel vid tolkning av %s

en: error reading from %s:
sv: fel vid läsning från %s:

en: exec %s
sv: exekverar %s

en: exec du
sv: kör du

en: executable bit set on %s; clearing
sv: exekverbit satt på %s; tar bort

en: executable mode %04o of '%s' will not be represented in diff
sv: exekveringsläge %04o på "%s" kommer inte representeras i diffen

en: expected %s, got %s
sv: förväntade %s, fick %s

en: expected PGP signature, found EOF after blank line
sv: förväntade PGP-signatur, hittade filslut efter tomrad

en: expected PGP signature, found something else `%s'
sv: förväntade PGP-signatur, hittade något annat "%s"

en: expected [ +-] at start of line %d of diff `%s'
sv: förväntade [ + ] vid början av rad %d i diffen "%s"

en: expected ^--- in line %d of diff `%s'
sv: förväntade ^--- på rad %d i diffen "%s"

en: expected ^@@ at line %d of diff `%s'
sv: förväntade ^@@ på rad %d i diffen "%s"

en: extracting unsigned source package (%s)
sv: extraherar osignerat källkodspaket (%s)

en: failed to rename newly-extracted %s to %s
sv: misslyckades att ta bort %s, som just extraherats, till %s

en: failed to rename saved %s to %s
sv: misslyckades att byta namn på sparad %s till %s

en: failed to verify signature on %s
sv: misslyckades verifiera signaturen på %s

en: failed to write
sv: misslyckades att skriva

en: failure
sv: misslyckades

en: fakeroot not found, either install the fakeroot
    package, specify a command with the -r option, or run this as root
sv: fakeroot hittades inte, du kan installera paketet fakeroot,
    ange ett kommando med flaggan -r, eller köra som root

en: fatal error
sv: ödesdigert fel

en: fatal error occured while parsing %s
sv: ödesdigert fel vid tolkning av %s

en: fatal error occured while parsing input
sv: ödesdigert fel vid tolkning av indata

en: field %s has blank lines >%s<
sv: fält %s har blanka rader "%s"

en: field %s has newline then non whitespace >%s<
sv: fält %s har radbrytning följt av icke-blanksteg "%s"

en: field %s has trailing newline >%s<
sv: fält %s har avslutande radbrytning "%s"

en: file %s has no final newline (either original or modified version)
sv: filen %s har inget avslutande nyradstecken (antingen i ursprunglig eller modifierad version)

en: file %s is empty
sv: filen %s är tom

en: file `%s' listed twice in Files field
sv: filen "%s" förekommer två gånger i Files-fältet

en: file removal without proper filename in diff `%s' (line %d)
sv: borttagen fil saknar korrekt filnamn i diffen "%s" (rad %d)

en: filename, section and priority may contain no whitespace
sv: filnamn, sektion och prioritet kan inte innehålla blanktecken

en: first block lacks a source field
sv: första blocket saknar source-fält

en: fork for %s
sv: grenar för %s

en: fork for du
sv: grenar för du

en: format parser %s not executable
sv: formattolk %s ej körbar

en: format v3.0 uses only one source file
sv: formatet v3.0 innehåller endast en källkodsfil

en: found blank line where expected %s
sv: hittade blank rad där %s förväntades

en: found change data where expected %s
sv: hittade ändringsdata där %s förväntades

en: found eof where expected %s
sv: hittade filslut där %s förväntades

en: found start of entry where expected %s
sv: hittade början på posten där %s förväntades

en: found trailer where expected %s
sv: hittade fot där %s förväntades

en: full upload (original source is included)
sv: komplett insändning (originalkällkod tas med)

en: full upload; Debian-native package (full source is included)
sv: komplett insändnig; Debianeget paket (komplett källkod tas med)

en: gain-root-commmand '%s' not found
sv: få-root-kommandot "%s" hittades inte

en: general section of control info file
sv: allmän sektion i styrinfofilen

en: git config exited nonzero
sv: git config avslutade med en annan status än noll

en: git ls-files exited nonzero
sv: git ls-files avslutade med en annan status än noll

en: git repository %s uses submodules. This is not yet supported.
sv: git-arkivet %s använder undermoduler. Detta stöds inte ännu.

en: host architecture
sv: värdarkitektur

en: ignoring -sd option for native Debian package
sv: ignorerar flaggan -sd för Debianspecifikt paket

en: ignoring deletion of directory %s
sv: ignorerar borttagning av katalogen %s

en: ignoring deletion of file %s
sv: ignorerar borttagning av filen %s

en: ignoring deletion of symlink %s
sv: ignorerar borttagning av symboliska länken %s

en: ignoring duplicate override entry for %s at line %d
sv: ignorerar duplicerad överstyrningspost för %s på rad %d

en: ignoring duplicate source override entry for %s at line %d
sv: ignorerar duplicerad källkodsöverstyrningspost för %s på rad %d

en: ignoring override entry for %s, invalid priority %s
sv: ignorerar överstyrningspost för %s, ogiltig prioritet %s

en: including full source code in upload
sv: sänder med komplett källkod med denna insändning

en: install new files list file
sv: installerar ny fillistfil

en: install new varlist file `%s'
sv: installerar ny varlistefil "%s"

en: internal error
sv: internt fel

en: invalid Format field `%s'
sv: ogiltigt Format-fält "%s"

en: invalid dependency got generated: %s
sv: ogiltigt beroende skapades: %s

en: invalid exec parameter in fork_and_exec()
sv: ogiltig exec-parameter i fork_and_exec()

en: invalid field in %s: %s
sv: ogiltigt fält i %s: %s

en: invalid md5 output for %s (%s)
sv: felaktiga md5-utdata för %s (%s)

en: invalid override entry at line %d (%d fields)
sv: felaktig överstyrningspost på rad %d (%d fält)

en: invalid source field in %s
sv: ogiltigt källkodsfält i %s

en: invalid source override entry at line %d (%d fields)
sv: felaktig källkodsöverstyrningspost på rad %d (%d fält)

en: line after --- isn't as expected in diff `%s' (line %d)
sv: raden efter --- är inte som förväntad i diffen "%s" (rad %d)

en: line with unknown format (not field-colon-value)
sv: rad med okänt format (inte fält-kolon-värde)

en: local changes stored in %s, the modified files are:
sv: lokala ändringar sparade i %s, de ändrade filerna är:

en: missing Priority for binary package %s; using '-'
sv: "Priority" saknas för binärpaketet %s; använder "-"

en: missing Priority for source files
sv: "Priority" saknas för källfiler

en: missing Section for binary package %s; using '-'
sv: "Section" saknas för binärpaket %s; använder "-"

en: missing Section for source files
sv: "Section" saknas för källfiler

en: missing critical source control field %s
sv: saknar kritiska källkodsstyrfältet %s

en: missing information for critical output field %s
sv: saknar information för kritiskt utdatafält %s

en: missing information for output field %s
sv: saknar information för utdatafält %s

en: missing orig.tar or debian.tar file in v2.0 source package
sv: saknad orig.tar- eller debian.tar-fil för v2.0-källkodspaket

en: modifying .git/config to comment out some settings
sv: modifierar .git/config för att kommentera ut några inställningar

en: more than one file specified (%s and %s)
sv: mer än en fil angavs (%s och %s)

en: multiple tarfiles in v1.0 source package
sv: flera tarfiler i v1.0-källkodspaket

en: must specify package since control info has many (%s)
sv: måste ange paket eftersom styrinfo har flera (%s)

en: named pipe
sv: namngivet rör

en: named socket
sv: namngivet uttag

en: native package with .orig.tar
sv: Debianspecifikt paket med .orig.tar

en: need -x or -b
sv: behöver -x eller -b

en: need at least one executable
sv: behöver minst en binär

en: need exactly a filename, section and priority
sv: behöver exakt ett filnamn, en sektion och en prioritet

en: new libraries appeared in the symbols file: %s
sv: nya bibliotek dök upp i symbolfilen: %s

en: newly created empty file '%s' will not be represented in diff
sv: den tomma katalogen "%s" som just skapats kommer inte representeras i diffen

en: no PID set, cannot wait end of process
sv: ingen PID sattes, kan inte vänta på att processen avslutas

en: no binary packages specified in %s
sv: inget binärpaket angivet i %s

en: no changelog file specified
sv: ingen ändringsloggfil angavs

en: no debian/symbols file used as basis for generating %s
sv: använde ingen debian/symbols-fil som grund för att generera %s

en: no dependency information found for %s (used by %s).
sv: hittade ingen beroendeinformation för %s (använd av %s).

en: no files indicated on command line
sv: inga filer angavs på kommandoraden

en: no orig.tar file found
sv: ingen orig.tar-fil hittades

en: no tarfile in Files field
sv: ej tarfil i Files-fältet

en: none of the filenames in ---/+++ are relative in diff `%s' (line %d)
sv: inget av filnamnen i ---/+++ är relativa i diffen "%s" (rad %d)

en: nonexistent
sv: saknas

en: not including original source code in upload
sv: tar inte med ursprunglig källkod i denna insändning

en: objdump on `%s'
sv: objdump på "%s"

en: only one of -x or -b allowed, and only once
sv: endast en av -x och -b tillåts, och endast en gång

en: only supports gzip compression
sv: stöder endast gzip-komprimering

en: open new files list file
sv: öppnar ny fillistfil

en: open new substvars file `%s'
sv: öppna ny substvar-fil "%s"

en: open old varlist file `%s' for reading
sv: öppna gammal varlistefil "%s" för läsning

en: orig argument is empty (means no orig, no diff) but source handling style -s%s wants something
sv: originalargument är tomt (betyder ingen orig, ingen diff) men källkodshanteringstypen -s%s ber om något

en: orig argument is packed but source handling style -s%s calls for unpacked (.orig/)
sv: originalargument har packats men källkodshanteringstypen -s%s ber om en uppackad (orig/)

en: orig argument is unpacked but source handling style -s%s calls for packed (.orig.tar.<ext>)
sv: originalargument har packats upp men källkodshanteringstypen -s%s ber om en packad (.orig.tar.<ändelse>)

en: orig dir `%s' already exists, not overwriting, giving up; use -sA, -sK or -sP to override
sv: originalkatalog "%s" finns redan, skriver inte över, ger upp; använd -sA, -sK eller -sP för att överstyra

en: original and modified files are /dev/null in diff `%s' (line %d)
sv: original och ändrad fil är /dev/null i diffen "%s" (rad %d)

en: output format %s not supported
sv: utdataformatet %s stöds inte

en: output of changelog parser
sv: utdata från ändringsloggparser

en: package %s has priority %s in control file but %s in files list
sv: paketet %s har prioritet %s i styrfilen men %s i fillistan

en: package %s has section %s in control file but %s in files list
sv: paketet %s har sektionen %s i styrinfofilen men %s i fillistan

en: package %s in control file but not in files list
sv: paketet %s i styrinfofilen men inte i fillistfilen

en: package %s listed in files list but not in control info
sv: paketet %s listat i fillista men inte i styrinfo

en: package %s not in control info
sv: paketet %s inte i styrinfo

en: package's section of control info file
sv: paketets sektion av styrinfofilen

en: packed orig `%s' exists but is not a plain file
sv: packad orig "%s" finns men är inte en vanlig fil

en: parsed version of changelog
sv: tolkad version av ändringslogg

en: patches have not been applied, applying them now (use --no-preparation to override)
sv: patcharna har inte tillämpats, tillämpar dem nu (använd -no-preparation för att överstyra)

en: pipe for %s
sv: rör för %s

en: plain file
sv: vanlig fil

en: read changesdescription
sv: läs ändringsbeskrivning

en: read old files list file
sv: läs gammal fillistfil

en: remove patch backup file %s
sv: tar bort patchsäkerhetskopian %s

en: reopen stdin
sv: öppna standard in på nytt

en: reopen stdout
sv: öppna standard ut på nytt

en: repeated key-value %s
sv: repeterat nyckelvärde %s

en: required removal of `%s' installed by original tarball
sv: nödvändig borttagning av "%s" installerad av originaltarboll

en: rm -rf failed to remove `%s'
sv: rm -rf misslyckades att ta bort "%s"

en: see diff output below
sv: se diff-utdata nedan

en: shared libs info file `%s' line %d: bad line `%s'
sv: informationsfilen för delade bibliotek "%s" rad %d: felaktig rad "%s"

en: some libraries disappeared in the symbols file: %s
sv: några bibliotek försvann ur symbolfilen: %s

en: some new symbols appeared in the symbols file: %s
sv: några nya symboler dök upp i symbolfilen: %s

en: some symbols disappeared in the symbols file: %s
sv: några symboler försvann ur symbolfilen: %s

en: source and version are required to compute the source basename
sv: källkod och version behövs för att beräkna basnamn för källkod

en: source changed by
sv: källkod ändrad av

en: source control file %s
sv: källstyrfilen %s

en: source directory '%s' is not <sourcepackage>-<upstreamversion> '%s'
sv: källkodskatalog "%s" är inte <källkodspaket>-<uppströmsversion> "%s"

en: source directory is not the top directory of a bzr repository (%s/.bzr not present), but Format bzr was specified
sv: källkodskatalogen är inte toppkatalogen i bzr-arkivet (%s/.bzr finns inte), men formatet bzr angavs

en: source directory is not the top directory of a git repository (%s/.git not present), but Format git was specified
sv: källkodskatalogen är inte toppkatalogen i git-arkivet (%s/.git finns inte), men formatet git angavs

en: source format `%s' discarded: %s
sv: källkodsformatet "%s" förkastades: %s

en: source handling style -s%s not allowed with -b
sv: källkodshanteringstyp -s%s tillåts inte med -b

en: source handling style -s%s not allowed with -x
sv: källkodshanteringstyp -s%s tillåts inte med -x

en: source only upload (original source is included)
sv: insändning enbart med källkod (originalkällkod tas med)

en: source only upload: Debian-native package
sv: insändning med endast källkod: Debianeget paket

en: source only, diff-only upload (original source NOT included)
sv: insändning enbart med källkod, enbart med diff (originalkällkod tas EJ med)

en: source package
sv: källkodspaket

en: source package format `%s' is not supported (Perl module %s is required)
sv: källkodsformatet "%s" stöds inte (Perlmodulen %s krävs)

en: source package has two conflicting values - %s and %s
sv: källkodspaketet har två emotsägande värden - %s och %s

en: source package name `%s' contains illegal character `%s'
sv: namnet på källkodspaketet "%s" innehåller ogiltigt tecken "%s"

en: source package name `%s' starts with non-alphanum
sv: namnet på källkodspaketet "%s" börjar med icke-alfanumeriskt tecken

en: source version
sv: källkodsversion

en: special mode %04o of '%s' will not be represented in diff
sv: specialläge %04o på "%s" kommer inte representeras i diffen

en: substvars support is deprecated (see README.feature-removal-schedule)
sv: substvars-stödet undanbes (se README.feature-removal-schedule)

en: symbol %s used by %s found in none of the libraries.
sv: symbolen %s, som används av %s, hittades inte i något av biblioteken.

en: symlink to %s
sv: symbolisk länk till %s

en: syntax error in %s at line %d: %s
sv: syntaxfel i %s på rad %d: %s

en: tail of %s
sv: tail för %s

en: tarfile `%s' already exists, not overwriting, giving up; use -sU or -sR to override
sv: tarfilen "%s" finns redan, skriver inte över, ger upp, använd -sU eller -sR för att överstyra

en: the current version (%s) is smaller than the previous one (%s)
sv: aktuell version (%s) är mindre än den föregående (%s)

en: the series file (%s) contains unsupported options ('%s', line %s), dpkg-source might fail when applying patches.
sv: series-filen (%s) innehåller flaggor som inte stöds ("%s", rad %s), dpkg-source kanske kommer att misslyckas med att tillämpa patchar.

en: too many substitutions - recursive ? - in `%s'
sv: för många substitueringar - rekursivt? - i "%s"

en: tried to add file `%s' twice
sv: försökte lägga till filen "%s" två gånger

en: unable to append to %s
sv: kunde inte lägga till till %s

en: unable to change permission of `%s'
sv: kunde inte ändra beroenden på "%s"

en: unable to chdir to `%s'
sv: kan inte byta katalog till "%s"

en: unable to check for existence of `%s'
sv: kunde inte se om "%s" existerar

en: unable to check for existence of orig dir `%s'
sv: kan inte se om existerande originalkatalog "%s" finns

en: unable to check for removal of dir `%s'
sv: kan inte kontrollera för borttagning av katalogen "%s"

en: unable to determine %s
sv: kan inte bestämma %s

en: unable to keep orig directory (already exists)
sv: kan inte behålla originalkatalog (finns redan)

en: unable to open cputable
sv: kan inte öppna cputable

en: unable to open ostable
sv: kan inte öppna ostable

en: unable to open shared libs info file `%s'
sv: kunde inte öppna informationsfil för delade bibliotek "%s"

en: unable to open substvars file %s: %s
sv: kan inte öppna substvars-fil %s: %s

en: unable to open triplettable
sv: kan inte öppna triplettable

en: unable to remove `%s'
sv: kan inte ta bort "%s"

en: unable to rename `%s' (newly created) to `%s'
sv: kunde inte byta namn på "%s" (precis skapad) till "%s"

en: unable to rename `%s' to `%s'
sv: kan inte byta namn på "%s" till "%s"

en: unable to stat putative unpacked orig `%s'
sv: kan inte ta status på förmodad uppackad orig "%s"

en: uncommitted, not-ignored changes in working directory: %s
sv: ej incheckade, ej ignorerade ändringar i arbetskatalogen: %s

en: unexpected end of diff `%s'
sv: oväntad slut på diffen "%s"

en: unfinished PGP signature
sv: oavslutad PGP-signatur

en: unknown Debian architecture %s, you must specify GNU system type, too
sv: okänd Debianarkitektur %s, du måste också ange en GNU-systemtyp

en: unknown GNU system type %s, you must specify Debian architecture, too
sv: okänd GNU-systemtyp %s, du måste också ange en Debianarkitektur

en: unknown default GNU system type for Debian architecture %s
sv: okänd förvald GNU-systemtyp för Debianarkitektur %s

en: unknown file type
sv: okänd filtyp

en: unknown information field '%s' in input data in %s
sv: okänt informationsfält "%s" i indata i %s

en: unknown key-value key %s - copying to XS-%s
sv: okänt nyckelvärdenyckel %s - kopierar till XS-%s

en: unknown line from diff -u on %s: `%s'
sv: okänd rad från diff -u på %s: "%s"

en: unknown option `%s'
sv: okänd flagga "%s"

en: unknown option or argument %s
sv: okänd flagga eller argument %s

en: unknown output from dpkg --search: '%s'
sv: okända utdata från dpkg --search: "%s"

en: unknown sign command, assuming pgp style interface
sv: okänt signeringskommando, antar pgp-gränssnittstyp

en: unknown substitution variable ${%s}
sv: okänd substitueringsvariabel ${%s}

en: unpack target exists: %s
sv: mål för uppackning finns redan: %s

en: unpacked orig `%s' exists but is not a directory
sv: uppackad orig "%s" finns men är inte en katalog

en: unpacking %s
sv: packar upp %s

en: unrecognised dependency field `%s'
sv: okänt beroendefält "%s"

en: unrecognised line
sv: okänd rad

en: unrecognized file for a %s source package: %s
sv: okänd fil för ett %s-källkodspaket: %s

en: unrecognized file for a native source package: %s
sv: okänd fil i ett Debianeget källkodspaket: %s

en: unrepresentable changes to source
sv: ändring i källkod kan inte representeras

en: unwanted binary file: %s
sv: oönskad binärfil: %s

en: using a gain-root-command while being root
sv: använder ett gain-root-command fast jag redan är root

en: using source format `%s'
sv: använder källkodsformatet "%s"

en: version number contains illegal character `%s'
sv: versionsnummer innehåller ogiltigt tecken "%s"

en: wait for %s
sv: väntar på %s

en: warning
sv: varning

en: will probably become fatal in the future.
sv: den kommer troligen att bli ödesdiger i framtiden.

en: write changes file
sv: skriv ändringsfil

en: write diversion info to stderr
sv: skriv omdirigeringsinformation på standard fel

en: write error on control data
sv: skrivfel i styrdata

en: write new entry to new files list file
sv: skriv ny post i ny fillistfil

en: write on tar input
sv: skriv på tar-indata

en: write original source message
sv: skriver meddelande om originalkällkod

en: you can only specify one of 'from' and 'since', using 'since'
sv: du kan bara ange en av "from" och "since", använder "since"

en: you can only specify one of 'to' and 'until', using 'until'
sv: du kan bara ange en av "to" och "until", använder "until"

en: you can't combine 'count' or 'offset' with any other range option
sv: du kan inte kombinera "count" eller "offset" med andra intervallflaggor

en: you can't use wildcards on unversioned symbols: %s
sv: du kan inte använda jokertecken på symboler som inte är versionerade: %s
